Pri svakom pomenu dezinfekcije, najčešće se misli na proceduru koja se odnosi na ruke i površine sa kojima su one u kontaktu. Dezinfekcija obuće retko kome padne na pamet iako je neophodna, jer je obuća značajan vektor prenosa i nakupljanja patogenih mikroorganizama.
Sa samo nekoliko preparata, u nekoliko jednostavnih koraka i uz pomoć metoda za dezinfekciju, možete dezinfikovati sve vrste obuće, čak i papuče. Mnogi koraci su isti za sve materijale, od tkanine i kože do sintetike, ali postoje i jedinstvene razlike koje treba pratiti uz vodiče za čišcÌenje specifičnih cipela.
Zašto je bitna dezinfekcija obuće?
Patogene klice koje se u velikom broju mogu naći na obući, mogu preživeti nekoliko sati ili dana ako se ne istretiraju rastvorom za dezinfekciju. Dodatna istraživanja su utvrdila da u zavisnosti od vrste mikroorganizama, oni mogu preživeti i biti zarazni čak i duže od tog vremena.
Opasnost od širenja štetnih mikroba i infekcije ne leži samo u prisustvu bakterija na obući, vecÌ i u njihovoj transmisiji na sve površine po kojima se u cipelama krećemo. Da bi se izbegla mogućnost prenosa infekcije, uz dezinfekciju obuće je i dezinfekcija prostora od velike pomoći.
Dodirivanje samih cipela, ili pak površine na koju su hodanjem prenete bakterije može dovesti do oboljevanja, a dezinfekcija obuće u velikoj meri sprečava širenje bakterija, čuva zdravlje i produžava životni vek cipela, patika, ili sandala. Zbog svega toga možemo reći da je dezinfekcija obuće veoma bitna, a indikacije za njenu primenu brojne.